Jakie korzyści przynoszą rośliny w domu lub biurze?

Okazuje się, że zieleń w Twoim biurze lub domu może być bardziej przydatna, niż myślałeś.

Wiele osób lubi mieszkać i pracować w otoczeniu zadbanej zieleni. Oto siedem korzyści, które nauka sugeruje, że rośliny wewnętrzne mogą zapewnić.

Obniżenie poziomu stresu dzięki roślinom

Badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology wykazało, że rośliny w Twoim domu lub biurze mogą dać Ci poczucie spokoju i komfortu. Uczestnicy otrzymali dwa różne zadania: przesadzanie rośliny wewnętrznej lub wykonanie krótkiego zadania komputerowego. Po każdym zadaniu badacze mierzyli czynniki biologiczne związane ze stresem, w tym tętno i ciśnienie krwi. Stwierdzili, że zadanie związane z domowym ogrodnictwem zmniejszyło reakcję stresową uczestników. Z kolei zadanie komputerowe powodowało skokowy wzrost tętna i ciśnienia krwi, mimo że uczestnikami badania byli młodzi ludzie, którzy byli dobrze przyzwyczajeni do pracy przy komputerze.

Hodowanie roślin – wyostrzanie uwagi

Niestety, plastikowe rośliny nie pomagają w zdawaniu egzaminów. W małym badaniu z udziałem 23 uczestników naukowcy umieścili uczniów w klasie ze sztuczną rośliną, prawdziwą rośliną, zdjęciem rośliny lub bez rośliny w ogóle. Skany mózgu uczestników wykazały, że studenci, którzy uczyli się z prawdziwymi żywymi roślinami w klasie, byli bardziej uważni i lepiej skoncentrowani niż studenci z innych grup.

Efekt terapeutyczny dzięki pielęgnacji roślin

Osoby cierpiące na problemy ze zdrowiem psychicznym mogą skorzystać z domowego ogrodnictwa. Naukowcy wykorzystali terapię ogrodniczą do poprawy samopoczucia wśród osób cierpiących na depresję, lęki, demencję i inne schorzenia. Chociaż ten rodzaj leczenia jest znany od wieków, znalazł współczesny wyraz: kliniki medyczne w Manchesterze w Anglii „przepisują” obecnie rośliny doniczkowe pacjentom z objawami depresji lub lęku.

Rośliny mogą pomóc w szybszym leczeniu

Możliwość patrzenia na rośliny i kwiaty może przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie, urazie lub operacji. Przegląd badań z 2002 roku wykazał, że osoby wracające do zdrowia po niektórych rodzajach operacji wymagały mniejszej ilości środków przeciwbólowych, a ich pobyt w szpitalu był krótszy, jeśli w okresie rekonwalescencji mieli wokół siebie zieleń. Należy zauważyć, że większość badań koncentrowała się na roślinach i naturalnych krajobrazach w szpitalach, a nie w domu.

Zwiększona wydajność dzięki roślinkom

Liczne badania wykazały, że rośliny w miejscu pracy zwiększają zarówno produktywność, jak i kreatywność. Jedno z często cytowanych badań z 1996 roku wykazało, że studenci w kampusowej pracowni komputerowej pracowali o 12 procent szybciej i byli mniej zestresowani, gdy w pobliżu umieszczono rośliny. W badaniu z 2004 roku uczestnicy zostali poproszeni o dokonanie kreatywnych skojarzeń słownych. Działały lepiej, gdy w pomieszczeniu była roślina. Badanie z 2007 roku wykazało, że ludzie, którzy mieli więcej roślin w swoim miejscu pracy, rzadziej chorowali i pracowali bardziej produktywnie.

Rośliny mogą poprawić widok

Widok na park miejski może poprawić satysfakcję z pracy, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że roślina doniczkowa może mieć podobny efekt. Naukowcy przebadali ponad 440 pracowników Amazona w Indiach i USA. Stwierdzili, że osoby, których środowisko biurowe zawierało elementy naturalne, takie jak rośliny doniczkowe, odczuwały większą satysfakcję z pracy i większe zaangażowanie w organizację niż osoby, które nie pracowały z elementami naturalnymi. Naukowcy twierdzą, że naturalne elementy pomagają złagodzić skutki stresu w pracy.

Więcej interesujących artykułów o zdrowym stylu życia, o ciekawostkach związanych z lifestylem itp., znajdziesz w serwisie healthy.pl.

Rośliny mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

Naukowe wsparcie dla fitoremediacji — oczyszczanie zanieczyszczeń z powietrza przez rośliny — zaczyna się zwykle od badania NASA z lat 80. Naukowcy szukali następnie sposobów na poprawę jakości powietrza w zamkniętym statku kosmicznym i doszli do wniosku, że korzenie i gleba roślin rosnących w pomieszczeniach znacznie redukują unoszące się w powietrzu lotne związki organiczne.