Materiały wykorzystywane do produkcji mebli

Wybierając mebel do domu, ważne jest, aby zapoznać się z materiałami użytymi do ich produkcji, ponieważ różnią się one znacznie w zależności od mebla i użytych surowców. Dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym w celu podjęcia właściwej decyzji, jeśli chcemy mebel, który będzie służył przez wiele lat.

Materiały używane do produkcji mebli

Płyta wiórowa

Ma ona niską gęstość drewna i jest uważana za niskiej jakości, chociaż w ramach płyty wiórowej są dostępne produkty o różnej jakości, w zależności od składu i gęstości. Składa się ona z wiórów drewnianych, elementów chemicznych i zagęszczonych i musi mieć minimalną jakość, aby okucia pasowały idealnie, a wkręty mogły dobrze połączyć różne deski.

Meble wykonane z płyty wiórowej nie są zalecane ze względu na ich niską jakość, ale mogą być dobrym rozwiązaniem dla wnętrza garderoby i szafy tylko wtedy, gdy mają wysoką gęstość. Mogą być również stosowane w meblach kuchennych i łazienkowych, ale tylko wtedy, gdy posiadają specjalną powłokę hydrofobową.

Płyty MDF

Materiał ten wykonany jest z włókien celulozowych zagęszczonych specjalnymi żywicami. Ze względu na swoją gęstość i zastosowanie litego drewna ma wyższą jakość niż płyta wiórowa, dlatego też cena jest wyższa. Wśród materiałów używanych do produkcji mebli na wymiar, MDF jest uważany za materiał premium, z wykończeniem matowym, z połyskiem lub lakierowanym. Ponieważ ma większą gęstość, pozwala na pewniejsze zakotwienie okuć i znacznie lepiej znosi upływ czasu. Na rynku dostępne są płyty o różnej jakości i właściwościach, jak np. specjalne płyty MDF do lakierowania.

Okleina naturalna

Materiał ten służy do przyklejania płyty wiórowej do płyty MDF. Jest to średniej grubości arkusz, który jest uzyskiwany bezpośrednio z naturalnego drzewa i jest przyklejony do płyty wiórowej. Wizualnie przypomina lite drewno.

Lite drewno

Istnieje wiele rodzajów drewna, każdy z nich ma swoje własne właściwości i cechy, więc efekt końcowy będzie się bardzo różnił w zależności od nich. Lite drewno nie zawsze jest najbardziej odpowiednie dla niektórych mebli. Na przykład do mebli lakierowanych bardziej polecane są płyty MDF, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pękania drewna.

Ponadto należy kontrolować wilgotność litego drewna, tak aby była ona zbliżona do miejsca, w którym meble są umieszczone. W przypadku zbyt dużej nierównowagi wilgotności może dojść do uszkodzenia mebli. Jeśli miejsce jest bardzo suche, zaleca się umieszczenie w meblu pojemnika z wodą, aby uzyskać bardziej sprzyjające środowisko. Są to lite drewna, które ze względu na swoją trwałość i piękno są najczęściej wykorzystywane do produkcji mebli :

  • Orzech włoski
  • Mahoń
  • Sosna
  • Dąb
  • Kasztan
  • Buk

Jakie są zalety mebli drewnianych? Czy warto w nie zainwestować? Wszystkie te informacje dostępne są pod wskazanym adresem