Generalnie panuje przekonanie, że metal jest materiałem zimnym i pasuje tylko do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym lub nowoczesnym. A to nieprawda, szczególnie kiedy przyjrzymy się przedmiotom użytkowym i dekoracyjnym wykonanym z żeliwa czy miedzi.
Miedź i żeliwo
Należy wiedzieć, że miedziane tace, rondle, uchwyty szafek lub świeczniki miękko odbijają światło i dodają pomieszczeniom przytulności. Świetnie widać to w zaprezentowanych przez portal www.platine.pl przykładowych aranżacjach wnętrz w artykule w dziale Wnętrza, gdzie wykorzystano właśnie produkty tego typu. Ustawmy je na pierwszym planie, a już od wejścia zwrócą uwagę każdego. Z kolei żeliwne meble, ciężkie patelnie i kociołki myśliwskie ogrzewane prawdziwym ogniem w kominku są solidne i emanują tradycyjnym urokiem. Warto powiesić na ścianie starą podkowę, która przykuje wzrok, a przy okazji przywoła rodzinne wspomnienia. Oba metale są trwałe, więc powstałe z nich przedmioty bywają wiekowe, niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. We wnętrzach z takimi dodatkami czujemy się swojsko, nic więc dziwnego, że stają się dla nas oazą spokoju.
Powiedzmy coś więcej o takich oto przedmiotach:
- Pokryte rdzą żeliwne moździerze czy żelazka nie nadają się do codziennego użytku, ale postawione na gzymsie kominka będą oryginalną dekoracją wnętrza. I to zarówno rustykalnego, jak i nowoczesnego. Natomiast kutym meblom ogrodowym warto dać drugie życie. Wystarczy je tylko porządnie odnowić.
- Miedziany świecznik jest na pewno bardziej oryginalny niż srebrny czy złoty, a w blasku zapalonej świecy wygląda genialnie. Pięknie też będą się prezentować żeliwne lampy w orientalnym stylu (na przykład marokańskie) albo kute oprawy żyrandoli i kinkietów. Takie oświetlenie doda wnętrzom uroku, zwłaszcza gdy powiesimy je na ścianie wyłożonej cegłą lub starymi deskami.
- Stare naczynia są piękne i użyteczne. Oczyśćmy znalezione na strychu czy pchlim targu sztućce, imbryki, kociołki lub rondle i używajmy ich na co dzień. Będą wyjątkową ozdobą naszego stołu.
Dodatkowa uwaga – żeliwne meble oczyśćmy z rdzy, pokryjmy farbą ochronną (na przykład czarną, białą lub niebieską) i cieszmy oczy ich wyjątkową urodą.
Warto przeczytać
Wygodny dla całej rodziny narożnik w kształcie litery U.
5 ciekawych mebli i akcesoriów do oldschoolowych pomieszczeń
Jakie korzyści przynoszą rośliny w domu lub biurze?